Čo už môže byť jednoduchšie než zbaliť pár tričiek, krátkych nohavíc, plaviek a slnečné okuliare a poddať sa letnému leňošeniu... Avšak ľuďom počas roka až po uši ponoreným vo víre pracovných povinností a termínov odchod na dovolenku a najmä preladenie na oddychový režim môže spôsobiť väčšie či menšie problémy. A stres a nepohodu až do takej miery, že dlho očakávané dni voľna neprinesú toľko úžitku, koľko by mali a mohli. Jednoducho: aj oddychovať treba vedieť. Toto je zopár mojich tipov.

Na začiatku treba zvládnuť zopár nevyhnutných administratívnych úkonov, prípadne odovzdanie (časti) agendy niekomu, kto nás počas neprítomnosti v práci zastúpi. V každom prípade treba zabezpečiť plynulé fungovanie procesov, ktoré na dovolenku nárok nemajú. Pre konečný úspech plánu D je to jedna z kľúčových vecí. Chybou je prisľúbiť pracovnú pohotovosť – všetci vieme, že v súčasnom on-line svete nie je nijaký problém pracovať či dokonca riadiť firmu spod slnečníka aj z Ománu. Jasné, že sa to dá, avšak nerobte to na vlastnej dovolenke. Odpojte sa a oddajte sa jej naplno.

Niektorí ľudia majú pred každým letom priveľké očakávania. Počet voľných dní však zvyčajne býva limitovaný. Preto treba porozmýšľať a selektovať, čo by sme vlastne chceli stihnúť. Každý chce niečo iné – môže to byť poznávanie Európy, potápačský kurz, relax niekde na pláži alebo v Tatrách – avšak nie všetko naraz a za dva týždne. Treba si stanoviť priority a zvoliť si to, na čo máme skutočne chuť a čo nám prinesie radosť a potešenie. A nech ste počas roka akokoľvek zorganizovaní, v letnom režime si nenaplánujte každú minútu – aj nudiť sa je potrebné a musíme sa učiť si ho vychutnať.

Celé roky sa traduje, že na to, aby sa človek dostatočne odpútal od pracovných povinností a oddýchol si, nepostačí pár dní. Známym odporúčaním je, že ideálne sú dva až tri týždne. Avšak dôležité je aj „trafiť sa do čierneho“. Preladiť na voľnobeh sa nedá z minúty na minútu ako šibnutím čarovného prútika. Dôležité je predovšetkým pozitívne nastavenie a užívanie si voľných dní od prvého momentu. Kto bude aj na pláži pracovať, ten si skutočne neoddýchne ani za mesiac.

Dovolenka je zmena a pre každého človeka znamená niečo iné. Niekto sa chce večer zabávať, iný nič iné len sa prechádzať. A na dovolenke vôbec nemusí byť všetko super. Ak sa to podarí, je fajn, avšak netreba sa nechať vyviesť z miery ničím, čo nie je skutočným problémom. Ani zamračenou oblohou, ani neútulným apartmánom, ani inou banalitou. Nesnažte sa stihnúť všetko (ani po celý rok zanedbávané športovanie, ktoré ste si predsavzali na Nový rok). Nemeňte výrazne váš bežný denný režim ani stravovacie návyky. Dovolenka nemusí znamenať, že si na nej máme dovoliť všetko. S mierou si treba aj dopriať, avšak podstatnejší sú ľudia, s ktorými ju trávime, zážitky a dobrá nálada, od ktorej sa odvíja všetko ostatné.

Pozdravujem z môjho obľúbeného Talianska. :-D
Martin Krekáč, Amrop Founding Partner & Chairman Jenewein Group