Leto je prirodzeným obdobím, v ktorom sa do popredia dostáva čas na dovolenkový oddych. Výber tej správnej destinácie je do značnej miery individuálnou preferenciou cestovateľa. Práve táto voľba odráža jeho motiváciu, akým spôsobom a kde túži stráviť niekoľko dní voľna. Dnes už nie je problém vybrať sa do rôznych kútov sveta – kde je vôľa, tam je cesta. Nuž, a ako to už býva, niektoré cesty vedú aj za poznaním...

Letné putovanie ma tento rok priviedlo do Izraela. Krajina s bohatou históriou a rovnako zaujímavou súčasnosťou bola skutočne dobrou voľbou. Potvrdilo sa to hneď po prílete do Tel Avivu – mesta ležiaceho na pobreží Stredozemného mora. Metropolitný duch, pulzujúca atmosféra širokých bulvárov, ale aj punc historického dedičstva sú pre toto sídlo viac ako príznačné. O tyrkysovej farbe mora a bielom piesku ani nehovoriac. Skvelé miesto na letný relax, povedali by ste si. Nuž, nemožno nesúhlasiť, o to viac, ak k tomu pridáte rozmanité chute a prenikavé vône izraelskej kuchyne – nie nadarmo mnohí považujú Tel Aviv za kulinárske centrum Blízkeho východu. Ja ako milovník dobrého jedla sa pod tento názor môžem smelo podpísať.

Pre mňa však dovolenka okrem „leňošenia“ na pláži stelesňuje aj aspekt poznania. V tomto ohľade Izrael disponuje nespočetnými možnosťami. Návšteva biblických zákutí Betlehema a Jeruzalema bola skutočným zážitkom. Nielen z hľadiska duchovného, osobnostného či religiózneho, ale aj z hľadiska kultúrneho. Miesta, kde sa tvorili dejiny, miesta, ktoré sú kolískou civilizačného rozvoja, a miesta, ktoré oplývajú silou prítomného okamihu, vo mne zanechali výraznú emóciu.

Takýto zážitok je nesmierne dôležitý v čase súčasnej hektiky, keď často zabúdame spomaliť a vrátiť svoju myseľ, ale i ducha do rovnováhy. Prirodzene, je to náročné. Avšak práve cestovanie je v tomto zmysle obohacujúce a oslobodzujúce. Cestou za poznaním otvárame nové horizonty a Izrael je na to asi tou najlepšou destináciou.

Kombinácia oddychu na brehu Stredozemného mora, putovanie históriou, inšpirácia modernou súčasnosťou, ale aj spoznávanie kultúrnych špecifík pomocou gastronómie vytvára pre mňa osobne vynikajúco namixovaný dovolenkový koktail, ktorý som si vychutnal plnými dúškami. A čo viac, energia, ktorou navštívené miesta oplývali, vo mne vzbudila nové idey i myšlienky, ktoré budú určite benefitom pre ďalšie pracovné nasadenie.

Dovolenka v Izraeli tak splnila, ba dokonca prekonala svoj účel. Krajina rozprestierajúca sa na Blízkom východe ponúka rozhodne viac, ako možno obsiahnuť v turistických sprievodcoch či rôznych videách. Atmosféru tohto kúta sveta treba zažiť na vlastnej koži. Vydajte sa cestou za poznaním – pozývam vás!
Dávid Bielik, Account Executive, Fipra