V nepokoji z toho, ako čas neuveriteľne letí, ma trochu dokáže upokojiť pravidelnosť, s akou prichádzajú jednotlivé ročné obdobia, sviatky či výročia. Jednou z týchto kotiev v toku dní je celkom určite začiatok školského roka. Po období plnom slnka, oddychu a letných radovánok je tu zasa viac či menej radostný návrat do školských lavíc, keď sa deti akosi automaticky výraznejšie dostávajú do pozornosti dospelých – rodičov, politikov i obchodníkov. Horlivo nakupujeme školské pomôcky, zháňame organizačné pokyny pre prvé dni v škole a doma deťom skúšame tenisky na telesnú spred dvoch mesiacov, či ich ešte obujú a či náhodou :-) netreba kúpiť nové.

Pre nás v Amrope je začiatok septembra tiež – a keďže tento rok je to desiaty ročník, možno povedať, že už tradične spojený s deťmi. Okrem toho, že vlastných máme viac, ako uvádza slovenský priemer, naše aktivity smerujú k skupine, ktorá potrebuje oveľa väčšiu podporu ako len nové pravítko alebo prezuvky. Náš dlhoročný partner – Linka detskej istoty – v druhú septembrovú nedeľu organizuje charitatívny beh 21 km pre deti a my v Amrope sa snažíme agitovať a šíriť osvetu medzi spriaznenými dušami nielen vo svete biznisu, ale aj v našom súkromnom okruhu, aby si čo najviac ľudí našlo čas a malo chuť podporiť tento šľachetný projekt. Výťažok zo štartovného je totiž celý venovaný Linke detskej istoty na pokrytie jej činnosti. A tá sa za dvadsaťdva rokov jej pôsobenia rozrástla do širokého spektra projektov a aktivít. Na jej podporu sme pred rokmi spustili iniciatívu Firmy deťom. ĎAKUJEME! zameranú najmä na ľudí vo firmách, aby vytvorili bežecké tímy a prišli si s nami zabehnúť deťom na pomoc. Aby sme tomu dali aj súťaživý podtón, tak tím (firemný či rodinný), ktorý zabehne spolu najviac kilometrov, už tradične odmeníme cenou Amropu.

Okrem toho, že na štart vždy prídeme s početným bežeckým tímom i so širokým príbuzenstvom, ako dobrovoľníci pomáhame Linke detskej istoty aj pri organizácii podujatia. Práve my stojíme za nápadom, aby sa možnosť pridať sa k nám rozšírila aj za hranice bratislavskej Partizánskej lúky, kde sa beh koná. A tak čoraz viac bežcov či priaznivcov využíva možnosť zabehnúť „svoje“ kilometre mimo Bratislavy v mieste bydliska, na dovolenke či pracovnej ceste a poslať ľubovoľné štartovné priamo na účet Linky detskej istoty. Výrazne sme rozšírili množinu podporovateľov, ktorí ušetria čas strávený cestovaním – každý krok, každý kilometer sa totiž počíta.

Mám to septembrové nedeľné dopoludnie jednoducho rád. Patrí k tým športovým podujatiam, kde nie je podstatný výsledok, ale dobrý pocit z hry. A možno aj pre to som to ja osobne tento rok poňal o niečo serióznejšie a trochu som aj potrénoval. Výsledkom je, že sa po trojročnej pauze od trojkilometrovej trate opäť vrátim k siedmim kilometrom. Prispejem viac do tímu a budem mať ešte lepší pocit, že som okrem benefitu pre deti v núdzi urobil niečo viac aj pre seba. A keď sa do behu 21 km pre deti zapojí prvá tisícka bežcov, dám azda aj ten polmaratón!

(Mario je koordinátor iniciatívy Firmy deťom. ĎAKUJEME!)
Mario Fondati, Managing Client Partner, Amrop