Priznám sa, že nad tou akciou som dlho premýšľal... Pár dní som váhal, či sa na nej mám zúčastniť, čo od toho môžem očakávať a či to nie je priveľké sústo. Reč je o tréningovom programe, ktorý viedol osobne John Mattone. Ak ho náhodou nepoznáte, jeho predstavenie je viac ako jednoduché. John Mattone je totiž jedným z najlepších expertov na leadership (alebo ak chcete – vodcovstvo) na celom svete.

Už len fakt, že John Mattone bol osobným koučom Steva Jobsa (Apple) a Rogera Enrica (PepsiCo) svedčí o tom, že je absolútnou špičkou v oblasti Intelligent Leadership. Vo viacerých svetových médiách si o ňom možno prečítať slová ako „...John Mattone je jeden z troch najlepších svetových koučov spolu s Tonym Robbinsom a Marshallom Goldsmithom...“.

Som už raz taký, že všetko beriem akosi vážne, veľa čítam a všetko analyzujem. Tak isto dôsledne zvažujem, kde a ako strávim svoj čas. Aby som to už toľko nenaťahoval, priznám, že po zvážení všetkých pre a proti som sa na stretnutí s Johnom Mattonem zúčastnil. A nasleduje hlboké uff!!! Samozrejme, že sa nedá podeliť so všetkými myšlienkami, akokoľvek by som si to želal. Avšak na ilustráciu aspoň pár príkladov. Mattone krásne opísal jednu príhodu so Stevom Jobsom. Jobs nielen svojim ľuďom v Cupertine, ale aj svojmu osobnému koučovi aktívne vysvetľoval jednu z jeho úžasných myšlienok. „My máme úspech nie vďaka nášmu počítaču, ale vďaka našim zákazníkom.“ Táto veta, ktorá počas pražského seminára zaznela niekoľkokrát, je veľmi jednoduchá a zároveň veľmi silná. Navždy mám v hlave Johnove slová: „Kľúč k úspechu v leadershipe je otvoriť svoje srdce ľuďom okolo seba.“ Zaujímavé bolo, keď hovoril a vysvetľoval podstatu, od ktorej sa podľa neho odvíja všetko v otázkach vodcovstva: „Myslite nekompromisne a to vo veľkom meradle.“ Avšak asi najviac vo mne zarezonovalo vysvetlenie štyroch základných bodov na dosiahnutie trvalej veľkosti a vytvorenie trvalého odkazu, ktoré označil ako 4 game-changing alebo v skratke ako 4 A’s: Altruism, Affiliation, Achievement a Abundance.

Seminár v Prahe, mimochodom, šlo o jeho prvé vystúpenie v strednej Európe vôbec, bol viac ako skvelý. John Mattone a jeho slová ma hlboko zasiahli a domov som odchádzal s hlavou plnou myšlienok. Zaujal ma až tak, že som celú noc zle spal, v hlave sa mi neustále premietali niektoré jeho slová a pasáže, ktoré vyslovil. Každé slovo vychádzalo z jeho duše a neskutočne bohatých skúseností. Hovoril jednoducho a zložito zároveň. Koho témy tohto rangu zaujímajú, vrelo mu odporúčam, aby si prečítal niektorú z jeho kníh alebo pozrel zopár krátkych videí na YouTube. Moje hodnotenie: vystúpenie, ktoré sa uskutočnilo koncom apríla v Prahe, bolo super zážitkom. Po osobnej skúsenosti čestne prehlasujem, že John Mattone je fakt svetová trieda!
Miroslav Jankovič, Senior Client Partner, Jenewein Group