Firmy podnikajúce na Slovensku platia najlepšie špecialistov a ľudí vhodných na manažérske pozície. Plat, ktorý im ponúknu, závisí nielen od praxe, ale aj od regiónu, v ktorom si nájdu prácu. Podrobnú sondu do aktuálnych platových pomerov na Slovensku obohatil postrehmi a konkrétnymi údajmi aj Radomír Mako, Managing Partner poradenskej skupiny AJG-Amrop Jenewein Group.

BRATISLAVA - Firmy podnikajúce na Slovensku platia najlepšie špecialistov a ľudí vhodných na manažérske pozície. Plat, ktorý im ponúknu, závisí nielen od praxe, ale aj od regiónu, v ktorom si nájdu prácu. Podľa Radomíra Maka z poradenskej skupiny Amrop Jenewein Group najvyššie zárobky ponúka západný región, stredné Slovensko je lacnejšie o 20 až 40 percent a na východe sú mzdy nižšie často aj o 50 až 60 percent. Nie je to však pravidlo.


Rozdiely sú v tisícoch

Manažér na strednej úrovni riadenia, ktorý má pod sebou päť ľudí, zarobí v Prešove 30-tisíc až 40-tisíc Sk, v Bratislave by mal na výplatnej páske hrubú mzdu minimálne 50-tisíc Sk. Rozdiely sú aj pri nižších pozíciách. Mzda kvalifikovaného robotníka - špecialistu vo výrobnom sektore sa na strednom Slovensku začína v priemere od 12-tisíc Sk. Ak by pracoval vo fabrike na západnom Slovensku, zarobil by zhruba 20-tisíc až 25-tisíc Sk.

Lepším zárobkom na západnom Slovensku ešte stále nahráva vyššia koncentrácia zahraničných firiem v porovnaní s ostatnými regiónmi Slovenska.

V automobilovom priemysle sú najviac žiadaní špecialisti zameraní na moderné technológie, výskum a vývoj, kvalitári a pracovníci v logistike. Na tieto pozície sa však zamestnanci zháňajú ťažko. Chýbajú aj kvalitní personalisti, nákupcovia či plánovači výroby. "Ľahko sa obsadzujú azda len pozície operátorov vo výrobe, na ktoré nie sú žiadne špeciálne požiadavky," povedal Mako.

Priemerné mzdy čerstvých absolventov, ktorí pracujú na oddelení kvality alebo v logistike, sa pohybujú od 15-tisíc do 25-tisíc Sk. Skúsenejší odborníci s praxou do troch rokov zarobia 25-tisíc až 40-tisíc Sk

Firmy zamerané na informačné technológie hľadajú najmä systémových inžinierov, programátorov s niekoľkoročnou praxou, ale aj ľudí na obchodné pozície. "Prebytok voľných miest určite súvisí aj s tým, že slovenský pracovný trh objavili globálne IT firmy, ktoré k nám presúvajú svoje technologické, vývojárske či servisné centrá," povedala manažérka pre ľudské zdroje Ness Slovensko Janka Hostýnová.

Ako firmy týchto ľudí zaplatia, závisí od ich skúseností, typu pozície a spoločnosti. "Platy nadnárodných IT hráčov sú približne 10 až 20 percent nad úrovňou trhu," povedal Mako. Plat začínajúceho programátora sa pohybuje okolo 23-tisíc Sk, programátor s praxou zarobí minimálne 35-tisíc Sk. Firmy sa však snažia ponúkať kompletný balíček benefitov vrátane tých nefinančných. "V rámci našej mzdovej politiky nerobíme žiadne regionálne rozdiely," povedala personálna riaditeľka Siemens PSE Eva Rošková.


Záujem je aj o obchodníkov s kontaktmi

Veľa voľných miest je aj vo finančnom sektore. Ponúkajú ich najmä banky a poisťovne. Okrem technických pozícií v rámci IT oddelení majú ustavičný záujem o obchodníkov, ktorí poznajú sektor a majú dobré kontakty.

Na trhu pribudlo tiež veľa voľných miest na pozíciu hlavného účtovníka. Pozície tímových lídrov a projektových manažérov spoločnosti spravidla obsadzujú zamestnancami, ktorí už vo firme nejaký čas pôsobia. "Menej pozícií sa obsadzuje v potravinárskom či v chemickom priemysle," povedala Renáta Otottová z poradenskej spoločnosti Hill International.Firmy hľadajú ľudí s praxou aj absolventov

BRATISLAVA - Na západnom Slovensku firmy ponúkajú všetky typy pozícií od programátorov až po členov vrcholového manažmentu. Na strednom a východnom Slovensku spoločnosti skôr hľadajú špecialistov pre pobočky firiem so sídlom v Bratislave a top manažérske pozície pre lokálnych hráčov.

Vyššie pozície firmy väčšinou obsadzujú ľuďmi s primeranou praxou. Na nižšie pozície si vyberú skôr mladšieho človeka, ktorého môžu zaučiť. Mladým ľuďom chýba prax, ale ovládajú jazyky, u starších je to zase naopak. "V najbližších rokoch sa však tento problém odstráni, pretože mladí ľudia nadobudnú prax," povedala Renáta Otottová z Hill International.

Začínajúca firma potrebuje na rozbeh podľa možností už "hotových" ľudí. Neskôr, keď sa na trhu zorientuje, snaží sa vychovávať vlastných odborníkov.

Firmy sú však nútené vyškoliť si odborníkov aj vtedy, ak je ich v niektorom odbore nedostatok. Je to najmä vtedy, ak je na menšom území sústredený určitý typ výroby. Nedostatok špecialistov tak môže byť napríklad na východe, kde je priemyselný park zameraný na chemický priemysel alebo na Považí, kde sa sústredila najmä strojárska výroba "Navonok sa to však neprejavuje až takou koncentráciou voľných pozícií," povedal Radomír Mako z poradenskej skupiny Amrop Jenewein Group.

Školením alebo vstupným kurzom však prejde vo firmách v podstate každý nový zamestnane. Pri niektorých pozíciách je nutné aj zaškolenie v zahraničí. Napríklad tréning niektorých zamestnancov automobilky Kia Motors prebieha aj v Kórei. V tomto roku tam vycestovalo už viac ako 500 ľudí. Podobne aj vzdelávanie zamestnancov PSA zahŕňa špecializované stáže vo výrobných závodoch vo Francúzsku.