Moderné technológie výrazne ovplyvnili nielen pracovný, ale aj súkromný život. V niečom pozitívne, v niečom negatívne... O moderných technológiách a vzťahoch hovorí psychologička Marcela Hrapková, senior konzultantka poradenskej skupiny AJG-Amrop Jenewein Group.

Viac ako jednorazové pošmyknutie ohrozujú dnešné vzťahy moderné technológie.


Dávno sú preč časy, keď manžel prišiel domov a našiel manželku v posteli s kolegom. Mužov by sme tiež márne hľadali u milenky či vo verejnom dome. Od aféry Hugha Granta ich dokonca nepristihneme ani pri rýchlom orálnom čísle v aute. Fuč je satisfakcia z toho, ako si podvádzaní a pristihnutí dali navzájom „do držky“ a život išiel ďalej.


LÁSKA CEZ INTERNET

Čo nahlodáva moderné vzťahy viac ako jednorazové pošmyknutie, dlhodobá aféra či zaplatená noc rýchleho sexu? Odpoveďou sú moderné technológie. Spomeňte si na romantický film Láska cez internet. Krásny príbeh, v ktorom sa vďaka modernému prenosu informácií stretnú a zaľúbia dvaja ľudia, ktorí sú v normálnom živote úhlavní nepriatelia. Keďže išlo o romantickú komédiu, dopadlo všetko tak, aby bol divák čo najspokojnejší. Happyend nás všetky zanechal v nádeji, že svojho ideálneho partnera možno nájdeme v chat roome. V živote však nie je všetko čierno-biele alebo (z pohľadu romantickej komédie) ružové. Prvé momenty virtuálnej aféry sú magické. Zrazu ste našli niekoho, s kým sa máte o čom rozprávať, kto si vypočuje všetky vaše problémy a kto je tam vždy, keď ho potrebujete. Cez e-mail alebo esemesku sa veci javia ideálne. Každý zo seba totiž ukáže len toľko, koľko uzná za vhodné. Všetci sa snažíme vyzerať čo najlepšie. Mesiace chatovania, esemeskovania a „rozprávania sa o všetkom“ a „rozumenia si zo všetkých stránok“ dávajú vášmu životu dávno stratený zmysel. Zdôveríte sa kamarátkam, že ste asi našli toho pravého. Oproti vášmu partnerovi doma má virtuálny milenec v rukáve všetky esá. Nenecháva po sebe neumyté šálky a špinavé ponožky, neháda sa s vami, počúva… Keď je váš chlap na futbale, on je online a ľutuje vašu biednu situáciu. Podotkne, že váš muž musí byť debil, keď si niečo také dokonalé, ako ste vy, vôbec neváži. Viac alebo menej (častejšie viac) s ním flirtujete. Nemáte problém preberať sexuálne otázky. Je to také oslobodzujúce!


I-NEVERA

Z podobných dôvodov trávia čas na internete aj muži. Nič nie je pohodlnejšie, ako sedieť za počítačom v Petržalke a vo vyťahaných spodkoch baliť dlhonohú Brazílčanku s dokonalými prsami. Čo tam po tom, že v reálnom živote môže mať drevenú nohu, dohromady tri zuby alebo dokonca penis. Na fotke v chat roome vyzerá ako playmate a o sexe píše veci, na ktoré by sa jeho manželka neodvážila ani pomyslieť. Ešte jednoduchšie je zablúdiť na pornostránky. Pre mnohých mužov je menej trápne surfovať po stránkach s lesbickým sexom ako priznať manželke, že by chceli, aby si raz do týždňa vzala do postele opätky a čipkovanú bielizeň. Zatiaľ čo ona vo vedľajšej izbe uspáva spoločné dieťa, on s nadšením hľadí do rozkroku odfarbenej blondíny s dokonalými mierami a s IQ hojdacieho koníka na monitore. Poviete si - čo je na virtuálnej afére také zlé… Človek sa odreaguje, nájde spriaznené duše (alebo telá), jeho reálny vzťah to predsa vôbec neovplyvní. Koniec koncov, nikoho nepodvádza, nikomu neubližuje. Čo sa však stane, keď žena uverí, že muž s nickom NEO, kocúrik, agent 11234 alebo libido jej prinesie skutočné šťastie? Ako sa cíti manželka, keď zistí, že jej muž dáva pred „obyčajným sexom“ s ňou prednosť ukájaniu sa na internete? A najmä - čo ak sa náš vysnený virtuálny milenec po pár mesiacoch v realite zmení na neznesiteľného psychopata? Často si až neskoro uvedomíme, že sme vymenili skutočného, milovaného človeka z mäsa a kostí aj s jeho drobnými chybami za niekoho, kto za to vôbec nestojí.


AJ VIRTUÁLNA AFÉRA MÔŽE BOLIEŤ…

Odborníci na vzťahy varujú, že virtuálna aféra môže mať na vzťah smrtonosný účinok. Dôvod je jednoduchý - strata dôvery. Po čase si na virtuálneho priateľa totiž navykneme. Hneď ako prídeme domov, bežíme za počítač skontrolovať schránku prijatých e-mailov. Pri každom zapípaní esemesky sa strhneme a dúfame, že to bude on. Zdôverujeme sa mu s vecami, ktoré o nás nevie ani manžel. Napriek tomu, že tvrdíme, že to máme pod kontrolou, sme v tom až po uši. Náš ohrdnutý a sucho-realisticko-nedokonalý a ľudský miláčik ničomu nerozumie. S duchom nedokáže bojovať a nám už neverí.

Situácia však môže byť aj opačná. Strhávame sa pri každom zapípaní esemesky nášho partnera. Stále ho upodozrievame, že si s ňou píše, aj keď sľúbil, že už je to pasé. Vyžadujeme prístupové heslá do jeho osobnej e-mailovej schránky a keď zaspí, kontrolujeme mu telefón… Cítime sa podvedené, obyčajné a nudné. Ako mu budeme môcť ešte veriť? Odpoveď znie: ťažko. Existujúci vzťah musia obaja pestovať. Treba si pripomínať, prečo s partnerom sme a čo si na ňom vážime. Okrem toho nie je na škodu držať sa hesla „nerob iným to, čo nechceš, aby oni robili tebe“. Ak už je dôvera narušená virtuálnou aférou jedného alebo druhého a sami to nezvládame prekonať a odpustiť, je čas vyskúšať párovú terapiu. V prípade, že ste cez skype či messenger náhodou našli pravú lásku, prepustite svoju prezývku niekomu na love a rozlúčte sa s kamarátmi z internetového fóra. Samy predsa viete, čo dokážu moderné technológie urobiť so vzťahom.


Z pohľadu odborníka
MARCELA HRAPKOVÁ, PSYCHOLOGIČKA:


O moderných technológiách a vzťahoch

„Nové trendy v komunikácii - internet, mobil... sú nástrojmi, ktoré nás spájajú so svetom a zároveň nás môžu rozdeľovať. To znamená, že rovnako, ako máme šancu niekoho stretnúť, môžeme niekoho iného stratiť. Pokiaľ je človek vo fungujúcom vzťahu, nemyslím si, že ho zapredá, lebo sa mu niekto zapáči v chat roome. Ak sa rozvinie erotický vzťah po internete, tak tomu zrejme predchádzalo neuspokojenie v súčasnom vzťahu, frustrácia alebo nenaplnená potreba človeka“.


O riziku

„Problém nastáva, ak človek preferuje nadväzovanie a najmä udržiavanie elektronických vzťahov pred živými. Za monitorom sa skrýva lebo z reálnych vzťahov ma strach. Internet je ‚rýchloobrátkový’, nezáväzný a anonymný. Pre toho, kto nie je zrelý mať stabilné, záväzné a reálne vzťahy, je počítač skvelým únikom: napríklad z mŕtveho, stereotypného, málo napĺňajúceho manželstva, vzťahu... Dlhodobý chat sa môže zmeniť na životný štýl a vtedy hrozí závislosť.“


O dôvere

„Keď nechávam mobil pre svojom partnerovi, vyjadrujem tým absolútnu dôveru vo vzťahu. Nemám sa za čo hanbiť, hrám otvorenú hru. Keď si niekto berie mobil aj do sprchy, tak asi niečo skrýva - bez ohľadu na to, či by ten druhý rešpektoval jeho súkromie, alebo nie.

Z pozitívneho hľadiska môžu byť média urýchľovačmi dozrievania vzťahu, lebo ak existuje negatívna tendencia či nenaplnená túžba, tak ten druhý má viac nástrojov ako ju odhaliť a pýtať si odpovede. Problémy možno podchytiť zahorúca, resp. ich vyjadriť a riešiť skôr, alebo napríklad blond manželka nájde v posteli dlhý čierny vlas.